Jak na prevenci a léčbu aftů

Byť nejsou afty životu nebezpečné, dokáží nás pěkně potrápit. Jedná se o malé bolestivé vřídky v dutině ústní, které znepříjemňují jak konzumaci potravin a nápojů, tak i mluvení. K jejich vzniku přispívá mimojiné oslabená imunita, nadměrný stres, alkohol a kouření. Je proto důležité dbát na dostatečný příjem vitamínů a minerálů podporujících imunitu a vyvarovat se právě faktorům, které tvorbu aftů podporují. Pokud už se vám aft přece jen vytvoří, máme pro vás pár rad, jak s ním zatočit.

Co jsou to afty a jak vznikají

Afty jsou malé vřídky, které se objevují v ústech. Byť jsou malé, mohou být velmi nepříjemné, a dokáží vám tak pěkně zkazit den. Jsou totiž poměrně bolestivé, a znepříjemňují tak konzumaci potravin i nápojů a při výskytu většího množství naráz může být i mluvení obtížné.     

Jejich přesná příčina zatím není zcela objasněna. Je však známo, že nejvíce nás afty trápí při oslabení imunity nebo v případě vystavení organismu nadměrnému stresu. Jejich výskyt podporuje také kouření či žvýkání tabáku, alkohol a nedostatečná ústní hygiena.

Afty se v průběhu života objeví zhruba u 24 % populace. Samy o sobě nejsou afty nijak nebezpečné. Nijak neobvyklé není ani to, že se rádi vracejí. Pokud se však objevují pravidelně ve větším množství, mohou být předzvěstí závažnějších zdravotních problémů. V takovém případě je na místě návštěva lékaře.

Jak léčit afty

Dbejte na svou imunitu a předcházejte tak vzniku aftů

Nejlepší zbraní je prevence. Starejte se proto dobře o své zdraví a imunitu, a to bez ohledu na to, zda vás zrovna nějaký ten aft trápí či nikoliv. Imunitu nejlépe podpoříte dostatečným příjmem těch správných vitamínů a minerálů. Jedná se hlavně o vitamíny C, B, D3 a K2. Z minerálů je potom důležitý dostatečný příjem zejména zinku, železa a kyseliny listové. Všechny tyto látky lze doplnit přirozeně, pokud budete dbát na vyváženou stravu a dostatečný příjem ovoce a zeleniny. Někdy však nemáme, z nejrůznějších důvodů, možnost doplnit si je v dostatečném množství přirozenou cestou. V tu chvíli nastupují na řadu doplňky stravy. Můžete brát buďto jednotlivé vitamíny samostatně nebo sáhnout po některém z vitamínových komplexů. Skvělou alternativou je také Maca, kořen z peruánské rostliny, který obsahuje všechny výše zmíněné živiny.

Když už se aft vytvořil

Pokud se vám přece jen nepodařilo se vzniku aftu vyvarovat, máme pro vás několik rad, jak s již vzniklým aftem zatočit. Je sice pravdou, že afty obvykle samovolně zmizí zhruba po 8 až 10 dnech. Proč ale čekat tak dlouho, když se můžete nepříjemné bolesti zbavit i dříve?

Již naše babičky věděly, jak si s afty poradit. Pro jejich léčbu používaly zejména odvary z bylin a bylinných směsí, jako je šalvěj, oregano nebo řebíček. Odvary z těchto bylin zmírňují bolest a urychlují hojení. Účinné jsou také obklady z heřmánku, který zmírňuje zánět. Skvělým pomocníkem je i tea tree olej či aloe vera. Do jídelníčku je pak vhodné zařadit probiotika, například ve formě probiotických mléčných výrobků, která pomáhají udržovat v ústech bakteriální rovnováhu, čímž přispívají k procesu hojení.

Vyzkoušet můžete také některý z mnoha přípravků určených přímo na léčbu aftů.