Vitamíny jsou pro naše tělo nezbytné. Pokud jste si mysleli, že je důležité dbát na jejich dostatečný příjem pouze v zimě a po zbytek roku můžete tuto starost vypustit, vězte, že jste na omylu. V každém ročním období má naše tělo trochu jiné potřeby. V létě máme vyšší energetický výdej, jiné složení stravy, naše kůže, vlasy a nehty jsou vystaveny slunci a mnohem více se potíme. Tomu bychom měli přizpůsobit také příjem těch správných vitamínů a minerálů. Na to, které to jsou, se podíváme v tomto článku.
Vitamín B
Vitamíny skupiny B jsou důležité pro správnou funkci mozku a nervového systému, srdce a účastní se metabolických procesů, při nichž dochází k výměně energie.
Mezi potraviny bohaté na vitamíny B se řadí luštěniny, ořechy, vnitřnosti, zelenina, mléčné výrobky a pivovarské kvasnice. Vitamíny skupiny B lze tělu dodávat prostřednictvím doplňků stravy. Nejběžnějším doplňkem stravy jsou takzvané B-komplexy, které obsahují celou škálu vitamínů skupiny B.
Jelikož se jedná o vitamíny rozpustné ve vodě, jejich nadbytek tělu vyloučí močí a k předávkování byste tak museli vyvinout značné úsilí. Pořád ale platí, že byste je měli konzumovat v rozumné míře a u doplňků stravy nepřekračovat doporučené denní dávkování.
Vitamín C
Tento vitamín je nezbytný pro správnou funkci cév, nervového a imunitního systému a pro správnou stavbu kostí a zubů. Rovněž snižuje únavu a vyčerpání a chrání tělo před oxidačním stresem a působením volných radikálů. Hodí se nám tak během vyšší fyzické námahy a také k udržení dobré kondice sluncem namáhané pokožky.
Vitamín C je obsažen obecně hlavně v ovoci. Z něho jsou pak na prvních příčkách černý rybíz, kiwi, citrusy a jahody. Dodat tělu jej můžete také prostřednictvím doplňků stravy, kterých najdete na trhu celou řadu. Předávkování vitamínem C sice není díky jeho rozpustnosti ve vodě časté, ale i tak je třeba jej užívat s mírou. Pokud to s ním opravdu přeženete, můžete si zadělat na problém v podobě ledvinových kamenů.
Vitamín C nemusíme tělu dodávat pouze zevnitř, ale také zvenčí, a to v podobě krémů, sér a dalších kosmetických přípravků. Vitamín C totiž podporuje tvorbu kolagenu, čímž udržuje naši pleť pružnou a svěží. Zejména namáhaná pokožka, vystavená během letních dnů slunečním paprskům, vám bude za takovou péči vděčná.
Vitamín E
Vitamín E nám v létě poslouží hlavně k ochraně pokožky, která trpí vlivem slunečního záření nadměrným vysoušením. Rovněž prospívá našim vlasům a nehtům, které v létě trpí mimo jiné častým koupáním ve slané a chlorované vodě.
Zdrojem vitamínu E jsou luštěniny, ořechy, špenát, brokolice, vejce, ale také rostlinné oleje, jako je třeba kokosový, lněný nebo sezamový. Doplňovat jej můžete také v podobě doplňků stravy.
Vitamín A
Vitamín A má v našem těle řadu důležitých funkcí. Má pozitivní účinky na náš zrak a pokožku, podporuje správný vývoj buněk sliznic, je důležitý pro správnou funkci imunitního systému, podílí se na tvorbě kostí a hraje významnou roli při tvorbě bílých krvinek. Stejně tak jako vitamíny C a E, pomáhá i vitamín A udržovat sluncem namáhanou pokožku, vlasy a nehty v dobrém stavu.
Jeho přirozeným zdrojem jsou zejména játra a mléčné produkty. Vitamín A můžeme našemu tělu dodat také ve formě provitamínů - karotenoidů. Ty jsou obsaženy zejména v kořenové zelenině, rajčatech, špenátu či meruňkách.
Vitamínu A jsme schopni získat dostatečné množství přirozenou cestou. Není proto nutné dodávat jej tělu pomocí doplňků stravy. Pokud přece jenom zvolíte jeho přísun podpořit doplňky stravy, buďte opatrní. Jeho předávkováním byste mohli vašemu tělu dokonce uškodit. Pozor na hypervitaminózu by si měli dát zejména těhotné ženy.
Hořčík
Hořčík pomáhá při únavě a vyčerpání a podílí se na regulaci tělesné teploty. Proto bychom zejména v létě měli dbát na jeho zvýšený příjem.
Na hořčík bohatými potravinami jsou banány, avokádo a ořechy. Jeho přísun můžete zvýšit také prostřednictvím doplňků stravy.