Posilte svou imunitu a nedejte podzimnímu nachlazení šanci

Podzim je tady a s ním i období, kdy často podléháme podzimním virózám. Naštěstí existuje způsob, jak se jim bránit a eliminovat jejich výskyt a dopady. A jak? Jednoduše začněte posilovat svou imunitu, a to s dostatečným předstihem. Jak svou imunitu posílit a vyhnout se tak nepříjemným nachlazením a virózám se dozvíte v tomto článku. 

Zvyšte příjem vitamínů a dalších důležitých látek

Nechcete-li podlehnout podzimnímu návalu bacilů, je důležité myslet na dostatečný příjem vitamínů, minerálů a antioxidantů. Toho dosáhnete vyváženou stravou, případně vhodnými doplňky stravy. Nejdůležitější je vitamín C, který se přirozeně vyskytuje hlavně v ovoci a zelenině a ve vysoké koncentraci také v šípkách. Díky vitamínům bude váš imunitní systém silnější a vy tak budete snáze čelit všelijakým virovým onemocněním.

Dobrým pomocníkem je také propolis. Už naše babičky věděly o jeho léčivé síle. Tato přírodní látka posiluje přirozenou obranyschopnost, a proto byste měli propolis zařadit do svého jídelníčku. 

Vhodné je zařadit také Echinaceu. Tato bylina posiluje obranyschopnost buněk, zvyšuje množství bílých krvinek a stimuluje imunitu. Navíc je vhodná i k léčbě příznaků nachlazení, jako je kašel či bolest v krku, má protizánětlivé účinky a pomáhá i v boji s opary, které mohou virová onemocnění často doprovázet.

Dopřejte svému tělu dostatek pohybu

Pohyb hraje v případě imunity důležitou roli. Pozitivní vliv má však pouze tehdy, pokud to s ním nepřeháníte a nepřepínáte své tělo. Zdravý pohyb má blahodárné účinky na kardiovaskulární systém. Navíc během fyzické aktivity dochází k uvolňování pro imunitu důležitých látek, jako jsou protizánětlivé cytokiny a antibakteriální látky přítomné v potu. Rovněž podporuje aktivitu bílých krvinek, důležitých pomocníků při boji s infekcí. 

Nezanedbávejte spánek

Pokud budete vaše tělo trápit nedostatkem spánku, bude mnohem náchylnější k nástrahám okolního prostředí. Dopřejte si proto spánku dostatek a snažte se dodržovat pravidelný režim. Uvidíte, že to nebude pouze imunita, čemu tím prospějete. Nezapomínejte, že platí “ve zdravém těle, zdravý duch”.

Začněte s otužováním

Pozitivní účinky otužování na lidský organismus jsou nedocenitelné. Nejen, že má přímo zázračný vliv na kardiovaskulární systém, ale nenahraditelné je také v otázce imunity. Je však nutné řídit se při něm určitými pravidly. Jejich nedodržení by totiž mohlo být zdraví nebezpečné. A jak tedy na bezpečné otužování? 

 

  1. Otužujete-li se venku, nebuďte u toho sami
  2. Zvolte si své tempo a netlačte na sebe
  3. Před vstupem do vody se zahřejte, ale nezpoťte
  4. Pokud se otužujete v domácích podmínkách, začněte vlažnou vodou a postupně ubírejte na teplotě 
  5. Dbejte na pravidelnost místo dlouhého pobytu ve vodě
  6. Pokud možno, vyhněte se namáčení hlavy
  7. Hýbejte se a v případě venkovního otužování nezůstávejte ve vodě příliš dlouho - z počátku úplně postačí minuta či dvě
  8. Po dokončení procesu se opět zahřejte - udělejte si třeba pár dřepů a zabalte se do teplého oblečení

 

Nezapomeňte, že otužování není vhodné pro osoby, které trpí onemocněním srdce či plic, pacienty s vysokým krevním tlakem nebo zánětlivými onemocněními, ani pro těhotné ženy. 

Dodržujte základní hygienická pravidla

Viry a bakterie číhají na každém kroku. Dbejte proto na důkladné a správné mytí rukou a používejte dezinfekční gel. K mytí rukou použijte antibakteriální mýdlo a teplou vodu. 

Zvolte vhodné doplňky stravy

V dnešní uspěchané době často nemáme čas dbát na vyváženou stravu a počítat, zda přijímáme či nepřijímáme dostatečné množství vitamínů a dalších látek. V tu chvíli přicházejí na pomoc doplňky stravy. Jejich vhodným zvolením nabudíte váš imunitní systém a boj s podzimními virózami bude pro váš organismus mnohonásobně snažší.