Už znáte Macu? Že ještě ne? Pak nám dovolte představit vám tento klenot přírody, kterému se přezdívá peruánský ženšen. Popularita macy poslední dobou roste a není se čemu divit. Tento druh zeleniny pocházející z vysokohorských oblastí And je opředen mnohými tajemstvími, avšak její pozitivní vliv na lidský organismus je nepřehlédnutelný. Pojďte se s námi dozvědět více o mace a o tom, jak ji zařadit do svého jídelníčku.
Co je to maca
Maca je druh košťálové zeleniny, kterou najdete v Andách v nadmořských výškách okolo 4 000 metrů. Je podobná naší brokolici nebo květáku, akorát, že se v případě macy konzumuje její kořen, který má blahodárné účinky na lidské tělo. Kořen se nejprve usuší a následně se rozemele na jemný prášek.
Maca není žádná novinka. Již staří Inkové věděli o účincích macy, a používali ji proto nejen, jako povzbuzení a zdroj energie před bitvou, ale také jako přírodní afrodiziakum, na podporu vitality a pro udržení mládí.
Druhy macy
Kořen macy je zdrojem důležitých vitamínů a minerálů, bílkovin, aminokyselin a vlákniny. Je přírodním antioxidantem, zlepšuje psychickou pohodu, působí pozitivně na krevní oběh, zlepšuje kognitivní funkce mozku a dodává energii. Ženy její sílu ocení mimo jiné během menopauzy nebo při menstruačních bolestech a muži zase při problémech s potencí či prostatou. Navíc maca působí jako takzvaný adaptogen. To znamená, že pomáhá tělu adaptovat se na podmínky prostředí. To v praxi znamená zmírnění stresu díky omezení tvorby stresového hormonu v nadledvinkách a zlepšení imunity.
Avšak není maca, jako maca. Existuje několik různých odrůd Macy. Kromě barvy se mezi sebou tyto odrůdy liší také chutí a u každé z nich se do popředí dostávají odlišné účinky na lidský organismus. Pojďme si je nyní blíže představit tak, abyste si mohli vybrat tu, která vám bude vyhovovat nejvíce.
Žlutá maca
Žlutá maca je nejznámějším a nejběžnějším druhem. Její chuť je neutrální. Používá se při hormonální nerovnováze a při prvních známkách menopauzy. Působí rovněž jako přírodní afrodiziakum.
Červená maca
Červená maca je jedním z nejvzácnějších druhů. Chutná po oříšcích a karamelu a pro její příjemně sladkou chuť je vhodná už pro děti od tří let. Červená maca obsahuje největší procento aminokyselin, fytonutrientů a antioxidantů. Je proto skvělým pomocníkem při detoxu organismu. Fytonutrienty potom pomáhají při poji s virovými a bakteriálními infekcemi. Kromě toho červená maca zlepšuje kvalitu kostí a u mužů zmenšuje prostatu. Blahodárný vliv má také na psychiku, a můžete ji tak využít jako přírodní antidepresivum.
Černá maca
Černá maca má mírně nahořklou chuť. Je okamžitým zdrojem energie, zvyšuje vytrvalost a působí pozitivně při neplodnosti.
Zařaďte macu do svého jídelníčku
Macu lze pořídit ve formě rozemletého prášku nebo v želatinové podobě. Můžete ji jednoduše rozmíchat ve vodě a nebo ji přimíchat do svého oblíbeného jogurtu, pudinku či nápoje. Vhodná je při pečení i vaření a lze ji použít také k přípravě džemů. Doporučená dávka je jedna čajová lžička macy denně. Želatinová podoba macy vzniká procesem želatinizace poté, co je kořen rozemlet na prášek. Tato forma je šetrnější k trávicí soustavě a je tak vhodná pro osoby s citlivějším žaludkem a dalšími zažívacími obtížemi. Macu lze také konzumovat jako doplněk stravy ve formě tablet.