Sluneční vitamíny D3 a K2 a jejich vliv na naše zdraví

Se zkracujícími se dny a úbytkem slunečního světla nám ubývá i vitamínu D. Zatímco v letních měsích si naše tělo, za předpokladu, že trávíme dostatek času venku, zvládne vyrobit vitamín D obvykle v dostatečném množství samo, na podzim a v zimě může trpět jeho nedostakem. Jak poznat, že nám vitamín D schází a jak jej doplnit se dočtete v tomto článku. 

Proč vitamín D potřebujeme

Vitamín D, přezdívaný také jako sluneční vitamín, je pro naše tělo klíčovým. Má mnoho důležitých funkcí. Pozitivně ovlivňuje imunitní systém, napomáhá vstřebávání vápníku, čímž se podílí přímo i nepřímo na zdravých kostech, ovlivňuje naši psychickou pohodu a v neposlední řadě hraje roli v prevenci chronických onemocněních.

Jak se projevuje nedostatek vitamínu D

V našich zeměpisných šířkách zkrátka nemáme sluníčka vždy dostatek na to, aby si tělo zvládlo vitamínu D vyrobit v průběhu celého roku potřebné množství. Je tedy třeba mu pomoci. Jak ale poznat, kdy je na to ten správný čas? Následující příznaky značí jeho nedostatek.

Máte za sebou dlouhý a kvalitní spánek, ale přesto se cítíte po celý den unavení? Častá únava může značit právě nedostatek vitamínu D, případně dalších vitamínů a minerálních látek.

Dalším příznakem nedostatku vitamínu D mohou být problémy spojené s pohybovým aparátem. Jak jsme si již řekli, vitamín D se podílí, mimo jiné, na zdraví našich kostí. Bolest kloubů, ale také svalů může tedy značit jeho nedostatek. 

 

Nedostatek vitamínu D se může podepsat také na našem zažívání. Trápí vás časté zažívací potíže a trpíte průjmy či naopak zácpami? I v tomto případě může být na vině nedostatek vitamínu D. Navíc vitamín D ovlivňuje také imunitní systém, a tak se při jeho nedostatku můžete potýkat s častějšími infekcemi, záněty či nachlazeními. 

Jak zvýšit příjem vitamínu D

Někdy sluníčko prostě nestačí. Obzvláště pak na podzim a v zimě, kdy ho ubývá. Pokud trpíte výše zmíněnými příznaky, je nejvyšší čas sáhnout po kvalitních doplňcích stravy. K tomuto účelu je nejvhodnější zvolit vitamín D3. Ten je, narozdíl od vitamínu D2, živočišného původu a je také účinnější.

Vhodné je zkombinovat vitamín D3 s vitamínem K2. Nejen, že vitamín K2 podpoří vstřebávání vitamínu D3, ale také pomáhá vápníku dostat se tam, kam je třeba bez toho, aniž by poškozoval cévy. Užíváním kombinace těchto dvou vitamínů můžete snížit riziko výskytu srdečních chorob. Ideální je zvolit tyto vitamíny ve formě olejových kapek, neboť jsou oba dva rozpustní v tucích, a tak je tato forma nejlépe vstřebatelná.