Jak bojovat proti plísním a mykózám: praktický průvodce

Plísně a mykózy jsou problémy, které mohou značně znepříjemnit život. Ať už se jedná o plísně na nohou, nehtech nebo o kvasinkové infekce, mykózy jsou nepříjemným společníkem, který se však dá zvládnout. V tomto článku si ukážeme, jak proti těmto nezvaným návštěvníkům účinně bojovat a jak se jich nadobro zbavit.

Co jsou mykózy a proč nás trápí?

Mykózy jsou infekce způsobené houbami – mikroorganismy, které se běžně nacházejí v prostředí kolem nás. Houby preferují teplé a vlhké prostředí, což z nich dělá časté obyvatele míst, která se snadno zapařují – jako jsou chodidla, nehty, třísla nebo intimní partie. Plísně a mykózy nejsou nic neobvyklého a miliony lidí na ně trpí. Dobrou zprávou je, že pokud víte jak, můžete se jich úspěšně zbavit.

Prevence je základ

Nejlepší způsob, jak se s mykózami vypořádat, je jejich prevence. Zde je několik kroků, které vám pomohou minimalizovat riziko:

1. Udržujte pokožku v suchu
Plísně milují vlhko. Po každé sprše nebo koupeli se pečlivě osušte, nezapomínejte především na záhyby kůže a prostor mezi prsty na nohou. Pokud se hodně potíte, mějte po ruce suchý ručník nebo vlhčené ubrousky.
2. Noste prodyšné oblečení
Bavlněné prádlo a prodyšná obuv jsou nejlepší volbou. Syntetické materiály často zadržují vlhkost, což plísním vytváří ideální podmínky. Dopřejte svému tělu možnost dýchat.
3. Vyhýbejte se sdíleným prostorům naboso
Veřejné sprchy, sauny a bazény jsou pro plísně ideálním prostředím. Vždy používejte žabky, aby vaše nohy nepřišly do kontaktu s kontaminovanými povrchy.
4. Přiměřená hygiena
Přehnané mytí a používání agresivních mýdel může poškodit ochrannou bariéru kůže, což plísním ulehčí práci. Stačí udržovat běžnou hygienu bez přehánění.

Co dělat, když už plíseň zaútočila?

Pokud se i přes veškerou snahu objeví plíseň nebo mykóza, není důvod k panice. Zde jsou konkrétní tipy, jak s nimi bojovat:

1. Antimykotické přípravky
Existuje mnoho volně prodejných krémů, sprejů nebo roztoků, které účinně bojují proti plísním. Přípravky s klotrimazolem nebo mikonazolem jsou osvědčené. Důležité je aplikovat je pravidelně a pokračovat v léčbě i poté, co příznaky zmizí – obvykle po dobu 2 až 4 týdnů.
2. Přírodní alternativy
Tea tree olej je oblíbený díky svým přírodním antimykotickým vlastnostem. Stačí několik kapek smíchaných s nosným olejem a pravidelně aplikovat na postižené místo. Podobné účinky má také ocet nebo česnek.
3. Výměna obuvi a ponožek
Pokud se jedná o plíseň na nohou, nezapomeňte pravidelně měnit ponožky a dezinfikovat obuv. Staré boty mohou být zdrojem plísní, které by mohly infekci znovu způsobit.
4. Posilujte imunitu
Silná imunita znamená menší šanci, že plísně a mykózy získají převahu. Dopřejte si dostatek vitamínů, minerálů, spánek a snažte se omezit stres. Váš imunitní systém tak bude lépe vybaven pro boj s infekcemi.

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud volně dostupné přípravky nezabírají nebo se infekce zhoršuje, je důležité vyhledat odbornou pomoc. Lékař může předepsat silnější antimykotika nebo zjistit, zda se nejedná o jiný problém. Není třeba se stydět – mykózy jsou běžné a většina lidí se s nimi někdy setkala.

.
.
.


Plísně a mykózy mohou být nepříjemné, ale s prevencí a správným přístupem je možné je zvládnout. Dbejte na hygienu, pečujte o své tělo a v případě potřeby nasazujte vhodnou léčbu. A pamatujte – pokud léčba nefunguje, nebojte se obrátit na odborníka. Plísně nemusí mít poslední slovo – to máte vy!