Jak si chránit zdraví v tropických dnech

Léto je obdobím, kdy si mnoho z nás užívá slunečné dny a venkovní aktivity. Nicméně horké počasí může představovat značné riziko pro naše zdraví. V tomto článku se podíváme na to, jak se můžeme chránit před negativními účinky vysokých teplot, jak správně pečovat o své tělo a na co si dát pozor, abychom si letní dny mohli užít naplno a bez zdravotních komplikací.

Letní sporty a zdraví

Léto je ideálním obdobím pro venkovní aktivity a sporty, ale horké počasí může přinést zdravotní komplikace. Nejvíce ohroženi jsou lidé starší 65 let, děti do 4 let, těhotné a kojící ženy, drobné ženy, lidé s chronickými onemocněními (kardiovaskulární onemocnění, vysoký krevní tlak, nadváha či obezita) a ti, kteří užívají některé léky (např. antidepresiva, léky na nespavost).

 

Opatření pro ohrožené osoby

Osoby, které jsou nejvíce ohroženy účinky horka, by měly být několikrát denně kontrolovány. Může se jednat i o telefonickou kontrolu. Ujistěte se, že vaši blízcí a známí, kteří spadají do rizikových skupin, jsou v pořádku a mají dostatečný přísun tekutin a odpočinku.

 

Příznaky přehřátí a dehydratace

Vysoké teploty zvyšují pocení, což může vést k dehydrataci, snížení schopnosti soustředění a zvýšení nároků na kardiovaskulární systém. U starších osob roste riziko infarktu myokardu či mozkové mrtvice. Přehřátí je spojeno také se stresem a snížením pracovní výkonnosti.

 

Jak se chránit před horkem

Vhodné oblečení a pokrývka hlavy

Noste lehké, netěsné oblečení světlých barev z přírodních materiálů. Světlá barva méně absorbuje teplo a přírodní materiály umožňují pokožce lépe dýchat. Ochrana kůže je důležitá, proto používejte krémy s faktorem SPF 15 a vyšším. Důležitá je také pokrývka hlavy, která vás ochrání před úžehem. Oči chraňte slunečními brýlemi.

 

Pitný režim

Nejlepší je střídat čistou vodu s minerálkou, která doplní ionty ztracené pocením. Vyhněte se nápojům s vysokým obsahem cukru. Doporučuje se vypít nejméně 2–3 litry tekutin denně, při tělesné aktivitě až 2–4 sklenice za hodinu.

 

Vhodná strava

V horkém počasí jsou ideální lehká a snadno stravitelná jídla, jako jsou studené polévky, zeleninové saláty, chlazená zelenina a ovoce, jogurty nebo lehké pomazánky bez majonéz. Vyhněte se těžkým a tučným jídlům, které zvyšují pocit horka.

 

Používání klimatizace

Klimatizace by měla být nastavena na teplotu nejvýše o 5–7 °C nižší než je venkovní teplota. Příliš nízká teplota může způsobit teplotní šok a přispět k respiračním onemocněním. V klimatizovaných prostorách častěji pijte, aby nedošlo k dehydrataci.

 

Vlhkost vzduchu

Vysoká vlhkost vzduchu zhoršuje snesitelnost tepla. Lidské tělo snáší teploty až kolem 50 °C, pokud je vlhkost vzduchu nízká. Naopak, při vysoké vlhkosti stačí teplota okolo 31 °C, aby se organismus začal nebezpečně přehřívat.

 

Příznaky úpalu a úžehu

Úpal je selhání regulace tělesné teploty. Příznaky zahrnují suchou horkou červenou pokožku, horečku, rychlý silný puls, bolest hlavy, únava, zmatenost, závratě, nevolnost až zvracení, v krajním případě bezvědomí. V případě extrémního přehřátí je potřeba postiženého okamžitě přemístit do stínu a aktivně jej ochlazovat.

 

První pomoc při úpalu

Postiženého otírejte studenou vodou, zabalte do vlhkého prostěradla, zapněte ventilátor a sledujte tělesnou teplotu. Pokud teplota neklesá, zavolejte lékařskou pomoc.

 

Křeče z horka a vyčerpání z horka

Křeče z horka vznikají ztrátou vody a iontů pocením a objevují se při namáhavé činnosti. Vyčerpání z horka může vzniknout i několik dní po vystavení vysoké teplotě a projevuje se pocením, bledostí, únavou, slabostí, svalovými křečemi, závratěmi až mdlobami, nevolností či zvracením.

 

První pomoc při křečích z horka

Ukončete namáhavou činnost, zůstaňte v chladu a pijte ovocné šťávy nebo iontové nápoje. Pokud křeče neustoupí do hodiny, vyhledejte lékaře.

 

První pomoc při vyčerpání z horka

Postiženého ochlazujte a podávejte tekutiny po doušcích. Pokud příznaky trvají déle než hodinu, kontaktujte lékaře.

 

Horké letní dny mohou být pro naše zdraví náročné, ale s dodržováním správných zásad se můžeme vyhnout nejčastějším problémům, jako jsou dehydratace, úpal nebo křeče z horka. Nezapomínejte na dostatečný pitný režim, vhodné oblečení, ochranu před sluncem a správnou stravu. Dbejte na své blízké, zejména ty, kteří jsou nejvíce ohroženi vysokými teplotami. Pamatujte, že prevence je nejlepší cesta k tomu, aby si každý mohl užít letní radovánky bez obav o své zdraví.

 

Zdroj: nzip.cz