Klíšťová encefalitida a lymeská borelióza: Vše, co potřebujete vědět

S příchodem teplejších měsíců se zvyšuje riziko nákazy nemocemi přenášenými klíšťaty. Mezi nejvýznamnější patří klíšťová encefalitida (KE) a lymeská borelióza (LB), které mohou mít závažné zdravotní následky. Tento článek poskytuje komplexní přehled o těchto onemocněních, včetně jejich příznaků, výskytu, prevence a dalších důležitých informací. Je nezbytné být informován a přijímat preventivní opatření, aby se minimalizovalo riziko nákazy při pobytu v přírodě.

Co je klíšťová encefalitida?

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění přenášené klíšťaty, patřící do skupiny arbovirů. Toto sezónní onemocnění se objevuje zejména mezi březnem a listopadem, přičemž nejvyšší výskyt je zaznamenán mezi květnem a zářím. Klíšťová encefalitida se projevuje příznaky jako jsou horečka, bolesti hlavy a různé neurologické problémy. Specifická antivirová léčba není dostupná, terapie je tedy pouze symptomatická. V České republice je dostupné očkování proti klíšťové encefalitidě.

 

Výskyt klíšťové encefalitidy

Česká republika je zemí s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy v Evropské unii. Klíšťová encefalitida se vyskytuje v mnoha zemích Evropy, Rusku, Číně a Japonsku. Ročně je celosvětově hlášeno 10 000 až 15 000 případů, přičemž nejvíce v Rusku. V roce 2017 bylo v EU hlášeno 3079 případů, z toho 687 v České republice. Trend výskytu klíšťové encefalitidy v ČR je dlouhodobě stabilní, ale variabilita v počtu případů je ovlivněna především počasím a aktivitou klíšťat.

 

Ohniska a prevence

Ohniska klíšťové encefalitidy se nacházejí v přírodních biotopech, smíšených a listnatých lesích, ale i v městských parcích a zahradách. Vlivem klimatických změn se tato ohniska posouvají i do vyšších nadmořských výšek.

Spolehlivou prevencí je očkování, které je doporučeno všem v riziku nákazy. Nespecifická prevence zahrnuje ochranu před klíšťaty pomocí repelentů, vhodného oblečení a pravidelné kontroly těla po návratu z přírody.

 

Příznaky klíšťové encefalitidy a průběh onemocnění

Klíšťová encefalitida má obvykle dvoufázový průběh. První fáze připomíná chřipku, zatímco druhá fáze se projevuje postižením centrálního nervového systému. Závažné případy mohou vést k ochrnutí nebo dokonce smrti. Smrtnost v ČR je pod 1 %.

 

Důležité Informace

Inkubační doba je obvykle 7–14 dní. Přenašečem je klíště obecné (Ixodes ricinus). Virus mohou přenášet všechna vývojová stádia klíštěte a k nákaze může dojít i konzumací nepasterizovaného mléka infikovaných zvířat. Po prodělaném onemocnění vzniká celoživotní imunita.

Co je lymeská borelióza?

Lymeská borelióza je bakteriální onemocnění způsobené komplexem Borrelia burgdorferi. Přenáší se na člověka po přisátí infikovaného klíštěte. Příznaky se mohou objevit dny až měsíce po infekci a onemocnění může trvat týdny až roky.

 

Výskyt lymeské boreliózy

Lymeská borelióza se vyskytuje v Evropě, Severní Americe a Asii. Nejvyšší výskyt je ve střední Evropě, včetně České republiky. V ČR je ročně hlášeno kolem 3000 až 4800 případů. Ohniska nákazy se nacházejí ve vlhčích biotopech, jako jsou smíšené a listnaté lesy.

 

Příznaky lymeské boreliózy a průběh onemocnění

Lymeská borelióza se klinicky projevuje ve třech stadiích: časné lokalizované, časné diseminované a pozdní diseminované. Typickým kožním projevem je erythema migrans, červená skvrna, která se objevuje kolem místa přisátí klíštěte. Neléčená LB může vést k neuroborrelióze, postižení kloubů, srdce a dalších orgánů.

 

Prevence lymeské boreliózy

Nespecifická prevence zahrnuje ochranu před klíšťaty podobně jako u KE. Specifická prevence, jako je očkování, zatím není dostupná.

 

Důležité informace

Inkubační doba je 3 až 32 dní. Přenašečem jsou klíšťata, zejména ve stadiu nymfy a dospělce. Riziko přenosu se zvyšuje s délkou sání klíštěte. Onemocnění není přenosné z člověka na člověka, ale transplacentární přenos byl popsán. Po prodělané infekci nevzniká imunita proti dalším podtypům borrelie, a proto je možné onemocnět opakovaně.

.
.
.

 

Klíšťová encefalitida a lymeská borelióza jsou závažná onemocnění přenášená klíšťaty, která mohou mít dlouhodobé zdravotní následky. Očkování proti KE je dostupné a doporučené, zatímco proti LB zatím není k dispozici. Důležitá je prevence v podobě ochrany před klíšťaty a včasné odstranění přisátých klíšťat.

 

Zdroj: www.nzip.cz