Kolostrum - Má smysl?

KOLOSTRUM - MÁ SMYSL?

Je všeobecně známo, že podle autorit jako jsou WHO a světové pediatrické společnosti je nejvhodnější potravou pro kojence do šesti měsíců věku mateřské mléko. Ale co dělá jeho první kapky mateřského mléka tak speciálními?

Co je to kolostrum?

Kolostrum, známé také jako mlezivo, je přírodní žlutá tekutina často označovaná jako „zlaté kapky“ („golden drops“). Vzniká v mléčných žlázách savců, včetně lidí, během prvních 24–72 hodin po porodu, tedy na samém začátku laktace. Nejčistší forma kolostra je produkována během prvních 6 hodin po porodu. Kolostrum je první potravou novorozence a představuje klíčovou imunitní ochranu pro jeho první dny života. Je také tou nejpřirozenější látkou, kterou lze později obohatit výživu dítěte.

Kolostrum obsahuje vysoké množství imunoglobulinů (protilátek), které bojují proti patogenním mikroorganismům, jako jsou bakterie, viry nebo plísně, které způsobují infekce trávicího a dýchacího traktu. Navíc imunoglobuliny z kolostra dokážou vázat i některé inhalační a potravinové alergeny. Tyto protilátky, které kolostrum obsahuje, jsou vytvořeny mateřským organismem proti širokému spektru choroboplodných zárodků, se kterými se matka setkala během svého života. Největší podíl tvoří protilátky proti mikrobům, které se vyskytují v jejím bezprostředním okolí a na površích sliznic.

Kromě imunoglobulinů obsahuje kolostrum i laktalbumin, který podporuje regeneraci buněk, a růstové faktory, které stimulují dělení buněk a urychlují hojivé procesy. Lactoferrin, další důležitá složka kolostra, váže železo z prostředí, čímž brání jeho využití pro růst škodlivých mikroorganismů.

Všechny tyto složky pomáhají novorozenci přežít první dny v novém prostředí plném bakterií a virů, na které jeho nezralý imunitní systém není připraven. Z tohoto důvodu je zvláště u nedonošených dětí kladen důraz na co nejrychlejší podání mateřského mléka, často prostřednictvím nasogastrické sondy.

Význam kolostra pro zdraví

U zdravých novorozenců působí kolostrum jako imunostimulans, tedy posiluje imunitní systém. Dále podporuje růst prospěšných bakterií (např. bifidobakterií) v trávicím traktu, což napomáhá rozvoji zdravé střevní mikroflóry. U dětí, které musí podstoupit dlouhodobou antibiotickou léčbu, může být kolostrum prospěšné, protože zvyšuje účinek antibiotik a pomáhá obnovit střevní mikroflóru po léčbě.

Jaké kolostrum se používá?

V doplňcích stravy se nejčastěji setkáte s bovinním kolostrem (kolostrum z krav), ale existují i koncentráty z kolostra jiných zvířat, jako jsou koně, kozy, ovce nebo lamy. Kolostrum lze zakoupit ve formě kapslí, sirupů, tablet nebo prášku. Kravské kolostrum obsahuje všechny imunitní a růstové faktory, které se nacházejí i v kolostru jiných savců, a proto ho mohou užívat i lidé. Imunitní faktory a růstové faktory jsou u lidského a kravského kolostra téměř totožné, přičemž množství těchto faktorů je u kravského kolostra až 20x vyšší. Tento rozdíl je způsoben tím, že část imunitních faktorů přenáší lidská matka na své dítě přes placentu. Pro své jedinečné složení je kravské kolostrum nejběžněji využívané v doplňcích stravy.

Kdy je vhodné kolostrum užívat?

Růstové a imunitní faktory kolostra působí zejména v tenkém střevě, proto se doporučuje kolostrum užívat 30–60 minut před jídlem. Je vhodné jak pro děti, tak dospělé, s výjimkou osob s onkologickým onemocněním (oslabení imunitního systému). Pro klinické účely je důležité volit preparáty, které splňují kvalitativní kritéria, včetně vysokého obsahu imunoglobulinů a testování na obsah účinných látek.

.
.
.

MUDr. Tereza Sochorcová @lecimdeti