Onemocnění přenášená klíšťaty

Nemoci přenášené klíšťaty: Prevence a léčba

Klíšťata jsou v našich podmínkách hlavními přenašeči nebezpečných infekčních onemocnění. Přisátí klíštěte může vést k nákaze několika závažnými chorobami, přičemž v České republice jsou nejčastější klíšťová meningoencefalitida (KME) a lymeská borrelióza. Jak tato onemocnění vznikají, jak jim předcházet a jak je léčit?

Kde klíšťata najdeme a jak nás infikují?

Klíšťata se nejčastěji vyskytují v vlhkých lesích, na loukách či v křovinatých oblastech do výšky 1000 m n. m. Krev sají převážně samičky, které se živí na savcích, plazech a ptácích. Vývoj klíštěte probíhá ve třech stadiích (larva, nymfa, dospělec) a trvá 2–3 roky, během nichž může přenášet různorodé infekce.

Člověk se infikuje náhodně po přisátí klíštěte, které na něj přenese infekční agens (např. virus nebo bakterii). Mezi lidmi se tyto nemoci nešíří, člověk je tedy pro původce slepou uličkou.

Klíšťová meningoencefalitida (KME)

KME je virové onemocnění, které napadá mozek a mozkové obaly (zánět mozkových blan). Virus přenáší infikované klíště (Ixodes ricinus) nebo, vzácněji, infikované mléko (zejména nepasterizované kozí nebo ovčí mléko).

Rizikové oblasti v ČR zahrnují Jižní Čechy, Vysočinu, Polabí a Podyjí. Inkubační doba je 7–14 dní a nemoc probíhá ve dvou fázích:

  1. První fáze se podobá chřipce – zvýšená teplota, únava, bolesti svalů a kloubů, lehká bolest hlavy.
  2. Po týdenním zlepšení může nastoupit druhá fáze, kdy dochází k zánětu centrální nervové Projevuje se silnými bolestmi hlavy, světloplachostí, zvracením, vysokou horečkou a ztuhlostí šíje. Ve vážnějších případech může dojít k poruchám vědomí, epileptickým záchvatům nebo ochrnutí.

 

Léčba je pouze symptomatická, protože neexistuje cílený lék proti KME. Proto je prevence klíčová, a to především očkování. Očkování je doporučeno pro všechny, kteří žijí v rizikových oblastech nebo tráví hodně času v přírodě. Očkování probíhá ve třech dávkách, s přeočkováním každých 3–5 let.

Další prevence zahrnuje:

  • Použití repelentů,
  • Správné oblečení do přírody (dlouhé rukávy a nohavice, pevná obuv),
  • Prohlídka těla po návratu z přírody,
  • Včasné odstranění klíštěte.

Lymeská borrelióza

Lymeská borrelióza je bakteriální onemocnění, které je v ČR nejčastější infekcí přenášenou klíšťaty. Její původcem je bakterie Borrelia burgdorferi, přičemž existují tři hlavní poddruhy – Borrelia garinii (postihuje nervovou soustavu), Borrelia afzeli (způsobuje kožní potíže) a Borrelia burgdorferi sensu stricto (napadá klouby).

Inkubační doba je 2–30 dní, ale nemoc se může projevit i po několika měsících. Nejtypičtějším příznakem je tzv. erythema migrans – červená skvrna s bledým středem, která se objevuje v místě přisátí klíštěte a postupně se zvětšuje.

Další příznaky zahrnují:

  • Horečku, únavu,
  • Bolesti svalů a kloubů,
  • Bolest hlavy.

 

Pokud není nemoc včas léčena, může dojít k postižení nervového a kardiovaskulárního systému nebo k opakovaným otokům kloubů.

Léčba spočívá v podávání antibiotik, jejichž typ a délka užívání závisí na stadiu onemocnění. Preventivní podávání antibiotik po každém přisátí klíštěte se nedoporučuje – vždy je nutné vyčkat na projevy nemoci.

Prevence borreliózy

Na rozdíl od KME, proti borrelióze neexistuje očkování. Nejlepší prevencí je proto:

  • Včasné odstranění klíštěte – čím déle je klíště přisáté, tím vyšší je riziko přenosu infekce,
  • Použití repelentů,
  • Vhodné oblečení při pobytu v přírodě.

Po každém návratu z přírody důkladně prohlédněte tělo dítěte i své. Pokud najdete přisáté klíště, uchopte ho pinzetou co nejblíže kůži a vytažením ho odstraňte. Neotáčejte klíštětem a nepotírejte ho olejem.

Závěr

Klíšťata mohou přenášet závažné infekce, proto je důležité se chránit a být obezřetní. Očkování proti klíšťové meningoencefalitidě je nejspolehlivější prevencí tohoto onemocnění, zatímco u lymeské borreliózy je klíčová včasná diagnostika a léčba antibiotiky. Důležité je vždy myslet na prevenci, především použití repelentů a důkladnou kontrolu těla po návratu z přírody.

.
.
.

MUDr. Tereza Sochorcová @lecimdeti