Péče o pokožku v létě je důležitá pro všechny, ale u malých dětí je nezbytná! Dříve bylo běžné, že se děti často vystavovaly slunci, protože opálené dítě bylo považováno za zdravé. Proto starší generace často nechápou naši snahu o natírání kůže vhodným krémem s SPF. Nedejte se však:) Mnoho lidí, kteří byli jako děti vystaveni slunci bez dostatečné ochrany, nyní trpí následky, jako je rakovina kůže. Každé spálení se totiž počítá. Kůže má paměť jako slon!
Přehřátí a hydratace
U dětí narozených v letních měsících je důležité dávat pozor na přehřátí a dostatečný příjem tekutin, abychom se vyhnuli dehydrataci. U malých dětí je totiž dehydratace velkým strašákem. V létě se také častěji objevují potničky a opruzeniny v kožních záhybech.
Ochrana před sluncem
Děti do jednoho roku by měly být chráněny před přímým slunečním zářením.
Jejich kůže je velmi citlivá, protože má tenčí rohovou vrstvu a nedostatečnou schopnost pigmentace.
U dětí do 6 měsíců je naší snahou se s nimi ostrému sluníčku vyhnout zcela.
Doporučuje se pobyt ve stínu, v kočárku dítě chránit korbičkou nebo speciální clonou na kočárek, která nesmí bránit proudění vzduchu, prosím, nepoužívejte plenu přes kočárek. I u starších dětí je potřeba pobyt na přímém slunci omezit, zvláště mezi 11. a 15. hodinou, kdy je sluneční záření nejsilnější. A nezapomeňte na opalovací krém s adekvátním ochranným faktorem a pokrývku hlavy.
Výběr opalovacího krému
Fotoprotektivní přípravky by měly mít dvě základní vlastnosti:
- Kvalitní blokace UVA a UVB záření.
- Vysoká odolnost proti otěru a vodě, aby nebylo nutné krém neustále nanášet.
Typy filtrů v opalovacích krémech:
- Chemické filtry: Absorbují UV záření a přeměňují ho na teplo. Tyto filtry jsou organické sloučeniny, jako octocrylen nebo avobenzon. U dětí se nedoporučují.
- Fyzikální filtry: Odrážejí UV záření jako zrcadlo. Jsou vhodné pro děti a obsahují oxid titaničitý nebo oxid zinečnatý. Nevýhodou je horší roztírání a bílý film na pokožce, ale jsou stabilnější a působí ihned po nanesení.
- V dnešní době už je hodně krémů, které mají tzv. kombinovaný ochranný filtr, výhodou je snadnější aplikace na pokožku. Pokud nemá Vaše dítě žádné problémy s pokožkou, můžete jej vyzkoušet.
UV filtry a ochranné faktory
UV filtr je látka, která brání UV záření pronikat do pokožky. Ochranný faktor (SPF) udává, kolikrát déle můžete být na slunci bez rizika spálení. SPF 50 například blokuje asi 98% UVB paprsků. Proti UVA záření chrání údaje IPD nebo PPD.
Jak vybrat správný krém
Při výběru opalovacího krému se řiďte těmito zásadami:
- Čtěte etikety nebo si nechte poradit v lékárně.
- Zvolte krém podle fototypu vaší pokožky.
- Preferujte krémy bez nanočástic, zejména pro dě U dětí raději volte minerální filtr. Pokud je dítě starší a nemá problém s pokožkou, můžete volit filtr kombinovaný ev chemický. Pro miminka bych však volila pouze chemický.
Co ochranný faktor SPF znamená?
SPF “Sun Protection Factor” (česky “Ochranný sluneční faktor”)
Ochranný faktor je číslo, které udává, kolikrát déle můžeme být na slunci bez rizika spálení, než kdybychom opalovací přípravek nepoužili.
V principu platí, že čím vyšší je ochranný faktor opalovacího krému, tím delší dobu můžeme na sluníčku strávit bez rizika spálení. Ani pro dospělého bych nesahala po SPF menším než 15.
SPF 50 – propustí do vaší kůže 1/50 UVB záření, což znamená, že blokuje asi 98% paprsků.
Málokdo ví, že SPF je faktor, který chrání jen proti UVB záření. Obecně se proto doporučují takzvané širokospektré krémy, které eliminují také vliv UVA paprsků.
Fototypy
Fototyp 1: Velmi světlá pokožka, která se snadno spálí. Doporučená doba opalování 5-10 minut.
Fototyp 2: Světlá pokožka se sklonem k pihám, často se spálí. Doporučená doba opalování 10-20 minut.
Fototyp 3: Běžná pokožka, opaluje se rovnoměrně, občas zčervená. Doporučená doba opalování 15-25 minut.
Fototyp 4: Pokožka dobře reaguje na slunce, spálí se minimálně. Doporučená doba opalování 25-35 minut.
Ochrana před UV zářením
UV záření se dělí na:
- UV-A: Proniká hluboko do pokožky, může způsobovat stárnutí pokožky a rakovinu.
- UV-B: Zodpovědné za opalování a spálení kůž
Zásady používání opalovacích krémů
- Pokud používáte krém s chemickým filtrem, je nutné ho nanést alespoň 20 minut před pobytem na slunci. U minerálních filtrů je výhodou, že „fungují“ okamžitě.
- Aplikujte dostatečné množství kré
- Krémy s minerálními filtry působí okamžitě po nanesení.
- Opakujte aplikaci každé 2 hodiny a po každém koupání.
- Jedno balení opalovacího krému Vám na jednu sezonu určitě nebude stačit, myslete na to, že i na týdenní dovolenou musíte vzít aspoň dvě balení a skutečně sebe i děti několikrát denně přetřít.
Vitamin D a slunce
Vitamin D je důležitý pro zdraví kostí a imunitní systém. Většina vitaminu D se tvoří v kůži po dopadu slunečních paprsků. Proto je důležité mazat děti s rozmyslem a nevystavovat je přímému slunci po celý rok. Zejména starší generace Vám budou tvrdit, že pokud budete děti mazat krémem s SPF, tak je velmi poškodíte, jelikož se jim nebude tvořit vitamin D. Je to nesmysl, je rozhodně lepší dítě natřít a chránit ho tak před spálením kůže a možným vznikem rakoviny a raději vitamin D suplementovat. Navíc k tvorbě vitaminu D skutečně stačí jen krátký osvit.
Potničky a koupání
Potničky vznikají při zahřátí pokožky a lze je omezit vhodným oblečením (často máme tendenci spíše děti oblékat „až moc“, a pobytem v chladnějším prostředí.
Potničky není nutné nijak řešit, zmizí samy. Kůži běžně mažte v létě přes den krémem s SPF a po koupání indiferentním krémem bez parfemace, který běžně používá k ošetřování pokožky.
Mořská voda miminkům nevadí, ale ve stojatých vodách by se děti do jednoho roku koupat neměly. Po koupání je dobré dítě opláchnout pitnou vodou a ošetřit pokožku dětským krémem.
Shrnutí
Chraňte děti před slunečním zářením, vybírejte správné opalovací krémy a dodržujte pitný režim. Vysvětlete dětem, proč je ochrana důležitá, a buďte jim dobrým příkladem.
MUDr. Tereza Sochorcová, www.lecimdeti.cz, @lecimdeti