Postcovidový syndrom u dětí PIMS-TS: původ, příznaky a léčba

V dětské medicíně se objevilo nové vážné onemocnění, které se nazývá syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi spojený s covidem-19 (PIMS-TS). Tento syndrom se obvykle projeví několik týdnů po prodělání infekce virem SARS-CoV-2. Hlavní příčinou onemocnění je opožděná, avšak velmi intenzivní imunitní reakce u některých dětí s predispozicí. Tato reakce může vést k poškození cév a především kardiovaskulárního systému, což může vyústit až v srdeční selhání nebo dokonce selhání celého organismu. V běžné řeči se o tomto stavu často hovoří jako o postcovidovém syndromu.

Postcovidový syndrom u dětí PIMS-TS: původ, příznaky a léčba

Původ a četnost výskytu

První informace o PIMS-TS se začaly objevovat v první polovině roku 2020, zejména v zemích jako Itálie, Velká Británie, Francie nebo Spojené státy americké. Lékaři však zaznamenali výskyt tohoto onemocnění i v dalších oblastech, kde se covid-19 masivně rozšířil.

V České republice (ČR) se vyskytovaly ojedinělé případy již na jaře 2020, avšak výrazný nárůst nastal od poloviny listopadu téhož roku, což bylo důsledkem vrcholu druhé vlny pandemie. Třetí vlna pandemie SARS-CoV-2, která probíhala od ledna do dubna 2021, přinesla další výrazný růst počtu dětských pacientů s PIMS-TS. Ke konci března 2022 bylo v ČR evidováno přes 400 případů dětí, které byly tímto syndromem diagnostikovány a léčeny.

Podle dosavadních epidemiologických údajů se PIMS-TS objevuje přibližně u jednoho z tisíce dětí, které prodělaly covid-19. Nemoc se obvykle rozvine v rozmezí dvou až šesti týdnů po kontaktu s virem. Na rozdíl od akutní infekce SARS-CoV-2, která u dětí často probíhá s mírnými nebo žádnými příznaky, je PIMS-TS vážným stavem, který může ohrozit život především srdečním selháním. Proto je nezbytná včasná diagnostika a okamžité zahájení léčby.

Průměrný věk pacientů s tímto syndromem se pohybuje mezi 8 a 9 lety, i když nemoc může postihnout jak kojence, tak adolescenty či mladé dospělé.

 

Jak postupovat v případě podezření na PIMS-TS?

Rodiče i lékaři by měli být připraveni na možnost, že se u dítěte může rozvinout PIMS-TS. Přestože jde o relativně vzácné onemocnění, je důležité jej co nejdříve rozpoznat. Jakmile je na tuto diagnózu podezření, je nutné dítě hospitalizovat v zařízení s možností poskytování intenzivní pediatrické péče.

Ihned po přijetí do nemocnice jsou pacientům zaváděny periferní žilní kanyly a také permanentní močový katétr. Snížená produkce moči totiž často patří mezi první příznaky srdečního selhání, které může toto onemocnění způsobit. Lékaři pečlivě monitorují životní funkce pacienta, jako jsou srdeční frekvence, krevní tlak nebo dýchání. Klíčovou roli v léčbě hraje dostupnost dětského kardiologa, který pomáhá rozhodovat o nejlepším postupu při léčbě.

 

Příznaky a diagnostika

Hlavním příznakem PIMS-TS je horečka, která přetrvává několik dní. Mezi další časté symptomy patří:

  • zarudlé oči a víčka (blefarokonjunktivitida)
  • tzv. malinový jazyk
  • červené a popraskané rty
  • zarudnutí hrdla nebo výskyt aftů v dutině ústní

Kromě těchto projevů se často vyskytují také zažívací potíže, například bolesti břicha, nevolnost, zvracení či průjmy.

Dalším častým projevem je vyrážka různého charakteru spolu se zarudnutím dlaní a chodidel.

Diagnostická kritéria PIMS-TS zahrnují věk pacienta mezi 0 a 19 lety, přítomnost horečky trvající alespoň tři dny a další specifické klinické příznaky či laboratorní nálezy. Typická je také zvýšená hladina zánětlivých parametrů v krvi a absence jiného zjevného původu obtíží, například bakteriální infekce. Velká část dětí s tímto syndromem má v anamnéze prodělání covidu-19 nebo kontakt s nakaženou osobou.

 

Možnosti léčby

Léčba PIMS-TS se zaměřuje především na potlačení nepřiměřené imunitní reakce organismu. Hlavními terapeutickými prostředky jsou:

  • intravenózní imunoglobuliny,
  • kortikosteroidy,
  • v některých případech také biologická léčba.

Dále se podávají léky na snížení krevní srážlivosti a antibiotika do doby, než je vyloučena bakteriální infekce. Pokud dojde k rozvoji srdečního selhání, je nutné zahájit intenzivní léčbu zaměřenou na podporu krevního oběhu.

.
.
.

 

Při podezření na PIMS-TS je nezbytné vyloučit jiná onemocnění, která mohou mít podobné příznaky. Navzdory přísným protiepidemickým opatřením se stále častěji vyskytují běžné virové a bakteriální infekce, které mohou imitovat PIMS-TS. Na tuto diagnózu je třeba pomýšlet zejména v případech, kdy horečka trvá delší dobu, nereaguje na běžnou léčbu a příčina obtíží není jasná.