Svrab

Svrab je velmi nakažlivé kožní onemocnění způsobené drobným parazitem – zákožkou svrabovou - je jí dobře jen u člověka, takže si je předáváme mezi sebou. Tento mikroskopický roztoč si hloubí chodbičky v kůži, kde klade vajíčka, a právě to způsobuje nepříjemné svědění. 

 

Šíří se přímým kontaktem s nakaženým – ať už v rodině, mezi dětmi ve školkách nebo při spaní v jedné posteli. Může se přenést i nepřímo, například kontaminovaným ložním prádlem nebo oblečením (nikdy proto mimo domov nespěte v nepovlečených lůžkovinách). Nebojte se, nenakazíte se, pokud se s nemocným potkáte na pár minut nebo se ho dotknete. Parazit by na vás musel přelézt.  

 

Inkubační doba, tedy doba od nakažení do prvních příznaků, je obvykle 2–6 týdnů, takže “ten”, od kterého jsme to “chytli”, se hledá hůře. 

 

Jak svrab poznat? 

 

Hlavním příznakem je intenzivní svědění, které je nejhorší večer a v noci, svědění je také mnohem horší v teple. Děti se mohou budit a škrábat, což může vést k drobným rankám a infekci kůže, čímž může být stav ještě nepříjemnější. 

 

Typické příznaky 

  • Červené pupínky, puchýřky nebo krusty. 
  • Tenoučké šedavé chodbičky v kůži (zejména mezi prsty). 
  • Svědivé vyrážky se často objevují mezi prsty na rukou, na zápěstí, v podpaží, kolem pupíku, na genitáliích a hýždích - tam, kde je kůže tenká a měkká, aby se zákožce dobře prolé  
  • U malých dětí vídáme svrab i na dlaních, chodidlech nebo obličeji. 
  • Občas se stane, že přijde dítě s vynikajícím hygienickým standardem a trápí ho úporné noční svědění, vyrážku ale nevidíme - i to je velmi pravděpodobně svrab.  
  • Někdy se může vyrážka komplikovat tzv.  bakteriální superinfekcí (viz foto)  

 

Svědění obvykle postihuje více členů rodiny najednou, což je velmi typické. Pokud si dítě i další členové domácnosti začnou stěžovat na svědění, je nutné rychle jednat. A pro nás lékaře je to dost velký znak toho, že se jedná právě o svrab.  

 

Jak se zbavit svrabu?  

 

Léčba musí být důsledná, jinak se může infekce vrátit. Léčí se vždy celá rodina nebo kolektiv, i když někteří nemají příznaky! Nějak zvýraznit  

 

Léky na svrab 

  • Permethrin 5% krém(Infectoscab) – Lék první volby. Krém se namaže večer na celé tělo (kromě oblasti kolem očí a nosu), nechá se působit 8–14 hodin a pak se důkladně smyje  i mýdlem! Lze použít u dětí od 2 měsíců. Pokud je náznak, že svrab pokračuje, celé se to za 14 dní zopakuje. Neměl by být používán v těhotenství, pokud to není nezbytně nutné. Pokud je nezbytná léčba u kojící ženy, kojení je třeba na 5 dní po použití přípravku přerušit 
  • Nebo se může využít sírová mast (5–10%)– Aplikuje se 3 po sobě jdoucí dny, dítě bude celé žluté, ale je to účinné. Nezapomeňte ho natřít opravdu celé, kromě očí, nosu a oblasti kolem úst. Síra je bezpečná i pro nejmenší děti a těhotné ženy. 
     

Hygienická opatření - naprosto zásadní krok v léčbě!  

  • Spolu se zaléčením pomocí léků je nutné se zbavit zákožky svrabové i všude doma. Proto vše vyperte na 60 °C (veškeré ložní prádlo, ručníky a oblečení), ideálně vysuště v sušičce a poté vše vyžehlete, je nutné je tím teplem zničit. Poté oblečení nechte 3 dny ležet. Pro jistotu.  
  • Věci, které nelze prát, uzavřete na několik dní do plastového pytle (zákožky bez hostitele nepřežijí déle než 3–7 dní). Ev. Třeba plyšáky můžete dát “vymrazit” do mrazáku.  
  • Důkladně vysajte matrace, koberce, sedačky, ale i čalounění v autě nebo dětskou židličku.  

 

Co dělat, když svědění přetrvává? 

 
Svědění může přetrvávat ještě nějakou dobu po úspěšné léčbě, což je normální. Pokud se však objevují nové pupínky, může to znamenat opětovnou infekci nebo nedostatečně provedenou léčbu – v takovém případě je nutná kontrola u lékaře. A musíme léčbu zopakovat a znovu provést i všechna hygienická opatření.  

 

Jak svrab nepřinést domů? 

  • Pokud víme, že někdo v okolí svrab má, nejjistější je se mu vyhnout😊
  • Pokud ho má vaše dítě, tak si důkladně umývejte ruce a ideálně spolu nespěte v jedné posteli, dokud se všichni nepřeléčíte (opravdu přelečte i sebe, i když žádné svědění nepociťujete)  
  • Nespěte ve společné posteli s někým, kdo má neobjasněnou svědivou vyrážku. 
  • Dbejte na osobní hygienu, ale důležité je vědět, že svrab nepostihuje jen „špinavé“ lidi – roztočům je úplně jedno, jak často se myjete.
  • Pokud se svrab objeví ve školce nebo škole, bude nutné přeléčit spolužáky.