Jaro je tady a s ním i všudypřítomný bodavý hmyz, zejména pak vosy a včely. Pro některé z nás to znamená nutnost zvýšené opatrnosti a obavy. Alergie na hmyzí bodnutí nelze brát na lehkou váhu. V důsledku alergické reakce na včelí nebo vosí bodnutí zemře jenom v Evropě ročně asi 200 lidí. Alergická reakce na bodnutí hmyzem trápí zhruba 8 % populace.
Lokální vs. celková alergická reakce
U přibližně 4,5 % lidí dochází při bodnutí hmyzem k takzvané lokální alergické reakci, tedy k nadměrné reakci v místě vpichu. Asi 3,5 % obyvatel se pak řadí k těm méně šťastným. Po bodnutí hmyzem u nich dochází k takzvané celkové alergické reakci. Ta zahrnuje různé symptomy vznikající daleko od místa bodnutí, které mohou vést k vážným zdravotním komplikacím nebo dokonce smrti.
Nejčastější původci alergií
Za závažnými alergickými reakcemi stojí nejčastěji včely (Apis mellifica) a vosy (rod Vespula). I když se čmeláci, sršni a mravenci řadí do stejné kategorie hmyzu, výskyt alergických reakcí na jejich bodnutí je poměrně vzácný. Silné otoky, které mohou přetrvávat i několik dnů, mohou způsobit také komáři či ovádi. Celkové alergické reakce po bodnutí tímto hmyzem jsou však velmi neobvyklé.
Jak předcházet bodnutí hmyzem
Úplně se vyhnout bodnutí hmyzem je nemožné, ale existují preventivní kroky, které mohou toto riziko významně snížit. Zejména pokud patříte k jedincům s již dříve diagnostikovanou alergií, je na místě tato doporučení dodržovat. Mezi ty základní patří:
Pozor na jídlo, nápoje a vůně
Vyhýbejte se pití a jídlu venku, sběru ovoce či květin, pobytu poblíž odpadkových košů nebo pádu ovoce a používání parfémovaných výrobků.
Nepijte přímo z lahví nebo plechovek. Místo toho raději používejte brčka. Pokud z nápoje zrovna nepijete, zavřete jej, případně zakryjte.
Zahalte si pokožku
Oblečení by mělo pokrývat co nejvíce plochy kůže, obzvláště při práci na zahradě. Vyvarujte se volným a světlým kusům oblečení, pod které může hmyz vletět a snadno se v něm zamotat. Nechoďte naboso a vyhněte se otevřené obuvi.
Při jízdě na motorce noste těsné přilby, rukavice a specifické oblečení. To ostatně platí i v případě, že žádnou alergií netrpíte. Otevřené cyklistické helmy by měly mít ochrannou síťku proti hmyzu.
Ani doma neztrácejte ostražitost
Okna nechejte během dne zavřená, případně jej opatřete sítěmi proti hmyzu. V noci nezapínejte světla u otevřených oken, aby nepřilákala hmyz.
Buďte opatrní na skrytý hmyz, zejména ten schovaný v lůžku nebo v botách.
Vyhněte se blízkosti včelích úlů či vosích hnízd
Snažte se vyvarovat blízkosti včelích úlů či vosích hnízd. Pokud se včelí nebo vosí hnízda nachází v blízkosti míst, kde trávíte čas (např. na verandě), odstraňte je – nejlépe za pomoci profesionálů.
Pokud se k vám hmyz přiblíží nebo se ocitnete v blízkosti hnízda, vyvarujte se náhlých pohybů. Pomalu se vzdalte, nesnažte se hmyz odradit. S hnízdem nemanipulujte.
Během horkých letních dnů buďte obzvláště opatrní, protože hmyz je v takových podmínkách agresivnější.
V případě potřeby chraňte hlavu před útoky včel nebo vos oblečením nebo pažemi.
Jak poznám alergii na hmyzí bodnutí?
Jestliže se u vás do jedné hodiny po bodnutí hmyzem objeví některý z následujících příznaků, může to naznačovat alergii.
- Červené otoky a svědění
- Slabost
- Únava
- Závratě
- Zvracení
- Pocit tlaku na hrudi
Při podezření na alergickou reakci neváhejte navštívit svého praktického lékaře, který vám může doporučit alergologické vyšetření. Nejlepší doba pro diagnostiku alergie je dva týdny až šest měsíců po incidentu.
Informovanost a prevence hrají klíčovou roli ve snižování rizika a závažnosti alergických reakcí na hmyzí bodnutí. Přestože se úplně vyhnout kontaktu s hmyzem může zdát jako obtížný úkol, dodržování doporučených preventivních opatření může významně snížit šance na bodnutí. V případě, že k bodnutí přece jenom dojde, je důležité být schopen rozpoznat příznaky alergické reakce a v případě potřeby vyhledat odbornou lékařskou pomoc.
Zdroj: nzip.cz