Alergické reakce se často rozvíjejí už v raném dětství. Diagnóza jako atopický ekzém u dítěte může znamenat zvýšené riziko vývoje alergií v průběhu života. Například pylová alergie může začínat běžnou sennou rýmou a postupně se může vyvinout v alergické astma. Potravinové alergie se také mohou objevit již v mladém věku. Důležité je alergii včas rozpoznat a začít s léčbou. Na ty nejběžnější dětské alergie se podíváme v tomto článku.
Geny a životní prostředí
Rozvoj alergií u dětí je ovlivněn mnoha faktory. Mezi dva nejdůležitější patří genetika a prostředí, ve kterém dítě vyrůstá. Pokud jeden nebo oba rodiče trpí alergiemi, riziko, že jejich dítě také bude mít alergie, je výrazně vyšší. Genetická predispozice k alergiím znamená, že dítě dědí tendenci k produkci specifických protilátek, které reagují na běžné alergeny. Děti vystavené většímu množství alergenů od raného věku mohou vyvinout buď toleranci, nebo naopak alergii. Ať už se jedná o alergii na roztoče, zvířecí srst, plísně, pyly nebo cokoliv jiného.
Možnosti prevence
Primární prevence, tedy způsob, jak úplně zabránit vzniku alergií během těhotenství nebo kojení, v podstatě neexistuje. Přesto, že se v různých zdrojích lze dočíst o vlivu stravy matky na vznik alergií u dítěte, nebyl tento vliv dosud prokázán.
Výrazně pomoci však může prevence sekundární, pokud se alergie objeví. Sekundární prevence zahrnuje preventivní opatření jako je odstraňování alergenů a vyhýbání se spouštěčům alergie. Na místě je také specifická alergenová imunoterapie (SAIT), která může zamezit zhoršení alergie.
Typické alergie v dětském věku
Mezi typické alergické projevy u dětí patří atopický ekzém, potravinové alergie, alergická rinokonjunktivitida a alergické astma.
Atopický ekzém
Tento typ ekzému se může objevit už v kojeneckém věku, obzvlášť, pokud k němu existuje genetická predispozice. Charakterizuje ho mokvající, svědivá kůže s ložisky, která se často nacházejí na obličeji a krku. U starších dětí se ekzém často vyskytuje na místech ohybů, jako jsou zápěstí a kolena.
Potravinové alergie
U malých dětí se tyto alergie projevují kožními vyrážkami a trávicími potížemi. Původcem jsou často běžné alergeny jako je kravské mléko nebo vejce. S věkem může u některých dětí dojít k toleranci těchto alergenů. Avšak u některých alergenů, jako jsou například arašídy, může alergie přetrvávat celý život.
Alergická rinokonjunktivitida
Obvykle se u dětí objevuje mezi třetím a sedmým rokem života. Může zahrnovat alergickou rýmu i zánět spojivek, vyvolaný různými alergeny, jako je pyl nebo roztoči.
Alergické astma
Pokud se objeví příznaky jako je kašel a pískání při dýchání bez přítomnosti infekce, může se rovněž jednat o alergickou reakci. Jejími častými původci jsou například na prachoví roztoči nebo zvířecí srst.
Diagnostika a léčba
Je zásadní stanovit diagnózu včas. Alergie u dětí se diagnostikuje podobně jako u dospělých, včetně odběru anamnézy, krevních testů na specifické protilátky IgE a různých kožních testů. Léčba zahrnuje vyhýbání se spouštěčům alergie, specifickou alergenovou imunoterapii, kortizon a antihistaminika. Pro alergické astma se mohou používat i inhalátory s malými dávkami kortizonu, které minimalizují vedlejší účinky.
Výskyt alergií u dětí v ČR
Podle Státního zdravotního ústavu, který sleduje alergie u dětí od roku 1996, bylo v roce 2016 diagnostikováno s nějakou formou alergie každé třetí dítě. Astma postihlo 10 % dětské populace. Nejčastější byla diagnóza sezónní pylové alergie, jejíž výskyt se zvýšil z 6 % na 12 %, což jsou dost alarmující čísla.
Přestože úplná prevence alergií není možná, existují důležité kroky pro minimalizaci jejich vlivu a zlepšení kvality života postižených dětí. Mezi ty patří adekvátní diagnostika, správné léčebné postupy a vzdělávání rodičů o tom, jak správně reagovat na vznik alergických reakcí svých dětí.
Zdroj: nzip.cz