Léto je za dveřmi a slunečné dny lákají k všelijakým venkovním aktivitám. Jednou z nejčastějších je sport. Pokud to ale s pohybem přeženeme, můžeme začít pociťovat bolest ve svalech, takzvanou svalovou horečku neboli svalovici. A nezáleží na tom, zda běháme, jezdíme na kole, posilujeme nebo provozujeme horskou turistiku. Ani na tom, zda sportujeme pouze rekreačně, nebo je sport naším denním chlebem. Svalová horečka si zkrátka nevybírá. Pokud nás postihne, je nejlepším lékem odpočinek, ideálně v teplé vodě, a doplnění těch správných vitamínů a minerálů. Pojďte se s námi podívat, které to jsou a jak našim bolavým svalům pomáhají.
Co to je svalová horečka a jak ji poznat
Odborně se svalová horečka označuje zkratkou DOMS. Jedná se o bolestivost svalů, která se dostavuje po jejich nadměrném zatížení, nejčastěji po sportu. O její příčinně se vedou v poslední době spory. V minulosti se dávala dlouho svalová horečka za vinu kyselině mléčné, která se ze svalů vyplavuje při velké zátěži. Novodobé studie se však přiklání spíše k variantě, že svalová horečka je důsledkem poškození svalových vláken a jejich následného hojení.
Svalová horečka se nemusí projevovat pouze bolestí svalů. Mohou se objevit také otoky a brnění končetin, vyčerpání, nadměrná únava či ztuhlost svalů. V případě opravdu velkého přepnutí svalů se mohou dostavit také příznaky, jako je horečka a zimnice. Každý organismus se se svalovou horečkou vypořádává jinak. Zatímco u trénovaných jedinců příznaky odezní během 1-2 dní, u rekreačních sportovců, jejichž svaly nejsou na zátěž zvyklé, může svalová horečka přetrvávat klidně i týden.
Jak se vypořádat se svalovou horečkou
Sportujte s ohledem na vaše tělo
Jako všude jinde, i zde platí, že nejlepší je prevence. Jak svalové horečce předcházet? Dodržujte dvě jednoduchá pravidla. Prvním z nich je svaly na sportovní výkon připravit ještě předtím, než začnete. Je nutné svaly zahřát a dostatečně protáhnout. Ne nadarmo začínala každá hodina tělocviku rozcvičkou. Nedodržením tohoto pravidla si můžete nejen přivodit svalovou horečku, ale také si způsobit mnohem vážnější zranění. Druhým pravidlem je nepřeceňovat své síly, a to obzvlášť, pokud se sportem teprve začínáte. Zkrátka pokud vám tělo řekne, že už nemůže, respektujte ho. Nemá smysl se za každou cenu přemáhat.
Dodejte svalům potřebné vitamíny a minerály
Pomoci od bolesti a podpořit regeneraci svalů můžete dodáním těch správných vitamínů a minerálů. Snad nejdůležitějším z nich je hořčík. Hořčík můžete užívat buď v podobě kapslí, a to i pravidelně jako prevenci, anebo zevně v podobě hořčíkového oleje ve spreji. Ten se nanáší přímo na postižené místo, rychle tlumí bolest a zmírňuje svalové křeče. Ideální je hořčík v kombinaci s vitamínem B6, který podporuje jeho vstřebávání.
Už jste slyšeli o DMSO? Že ne? Pak je nejvyšší čas se s ním seznámit. DMSO je přírodní chemická sloučenina, která byla poprvé objevena náhodou při zpracování dřeva. Kromě toho, že se jedná o přírodní rozpouštědlo, má DMSO i mnoho pozitivních účinků na naše tělo. Tlumí bolest a projevy zánětů, zlepšuje prokrvení a působí jako antioxidant. Snadno se vstřebává a přináší tak rychlou úlevu. Navíc funguje jako skvělý nosič. Můžete jej tak přidat do krémů, mastí nebo právě do hořčíkového oleje pro jejich lepší vstřebání a zvýšení účinnosti.
Patříte k příznivcům bylinek? Úlevu při svalové horečce vám přinesou také přírodní oleje. Vyzkoušejte třeba ty s výtažky z kopřivy či borovice. Nepostradatelným pomocníkem, a to zdaleka nejen při svalové horečce, je také konopná nebo arniková mast.