Jak správně vybírat bandáže a ortézy

Bandáže a ortézy jsou pomůcky určené k fixaci svalů a kloubů v případě jejich poranění a bolesti. Výběr té správné ortézy či bandáže vám pomůže od bolesti a značně zkrátí dobu zotavení. Bandáže samy sice zranění neléčí, ale poskytují kloubům a svalům potřebnou oporu. Jaké ortézy a bandáže jsou na trhu dostupné a jak vybrat tu správnou vám poradíme v tomto článku.

Bandáž vs. ortéza

Ačkoliv mnoho zdrojů používá slova bandáž a ortéza jako synonyma, existuje mezi nimi určitý rozdíl. Obě tyto pomůcky slouží jako opora svalů a kloubů, ale liší se zejména v účelu použití, s čímž úzce souvisí také materiál, ze kterého jsou vyrobeny.

Bandáž je obvykle vyrobena z měkkého, pružného materiálu. Slouží zejména k fixaci a podpoře extrémně namáhaných svalů a kloubů a při lehčích zraněních. Principem jejího fungování je vytváření tlaku na postižená místa. Bandáž tak využijete třeba při takzvaném tenisovém lokti, počínajících kloubních problémech, jako je například chronická bolest kolen, nebo i jako prevenci poranění při sportu.

Ortézy jsou oproti tomu obvykle vyrobeny z pevnějších materiálů a využívá se jich při těžších zraněních, jako jsou například zlomeniny, nebo k fixaci po operacích. 

Jak vybrat ortézu či bandáž

Ortéz a bandáží se na trhu nachází nepřeberné množství a to, jak vybrat tu správnou může být někdy pěkný oříšek. Přinášíme vám proto několik rad, jak vybrat tu, která bude vyhovovat právě vašim potřebám.

Je pro vás vhodná ortéza nebo stačí bandáž?

Na základě předchozích informací se v první řadě ujistěte v tom, zda potřebujete rovnou ortézu, nebo zda vám postačí lehčí bandáž.

Jaký stupeň fixace potřebujete?

Drtivá většina výrobců používá jednotný systém značení stupňů fixace, díky čemuž je orientace v dostupných bandážích a ortézách snazší. Stupně jsou v zásadě 3, přičemž první stupeň zahrnuje bandáže určené k prevenci při sportu, případně při drobných bolestech. Třetí stupeň je pak určen k maximální podpoře a ochraně kloubů, svalů a vazů po těžkých zraněních. Druhý stupeň potom představuje zlatou střední cestu.

Jakou partii těla potřebujete zafixovat?

Základní způsob dělení bandáží a ortéz je podle toho, na jakou část těla jsou určeny. Lze pořídit speciální bandáže téměř na vše. Mezi ty nejvyhledávanější patří bandáže na krk, zápěstí, lokty, ramena, záda a břicho, kolena, lýtka, kotníky či chodidla.

O jaký typ zranění se jedná?

Bandáž či ortézu lze vybírat také podle konkrétního typu zranění. Jinou bandáž použijete v případě nestability kotníku a jinou v případě přetržených vazů.

Jakému materiálu dáte přednost?

Jak již bylo řečeno, bandáže jsou spíše z měkčího, pružnějšího materiálu, zatímco ortézy z pevnějšího materiálu poskytujícího ještě větší oporu. V případě bandáží budete nejčastěji vybírat mezi nylonem, elastanem nebo neoprenem, přičemž nejběžnější je právě neopren. Ten dokáže na postižené místo vyvinout maximální tlak a dostatečně jej zahřát, zároveň je však velmi pohodlný. Výhodou nylonu je prodyšnost a nižší hmotnost.

Zvolte správnou velikost

Špatně zvolená velikost bandáže či ortézy může vést ke ztrátě její funkčnosti. Je proto vhodné věnovat výběru správné velikosti zvýšenou pozornost. Značení velikostí je zde stejné jako u textilu, tedy od XS (extra malé) až po XXL (extra velké).